Balıkesir Halk Sağlığı Müdürlüğü Resmi Web Sitesine    HOŞGELDİNİZ...

"SAĞLIKLI DİŞLER, SAĞLIKLI NESİLLER" OKUL ZİYARETİ

07.04.2017
"SAĞLIKLI DİŞLER, SAĞLIKLI NESİLLER" OKUL ZİYARETİ
Diş ve dişeti hastalıkları, dünyada olduğu gibi ülkemizde de en sık rastlanan sağlık sorunudur. 2015 yılı TÜİK verilerine göre ağız ve diş hastalıkları, son 6 ay içerisinde geçirilen hastalıklar sıralamasında, 0-6 yaş grubunda ilk beş hastalık arasında yer alırken, 7-14 yaş grubunda ilk sırayı almaktadır. Genel sağlığın bir parçası olduğu halde hayatı tehdit etmediği düşünüldüğü için gereken önemin verilmediği bu hastalıklar, toplumda görülme sıklığının yüksekliği, genel sağlığa olan etkileri, tedavilerinin zaman ve uzmanlık gerektirmesi gibi nedenlerden dolayı önemli bir halk sağlığı sorunu olarak kabul edilmektedir. Diğer birçok hastalıkta olduğu gibi diş ve dişeti hastalıklarıyla mücadelede de tedaviden çok koruyucu sağlık hizmetlerinin

 

 

 

 

 

“SAĞLIKLI DİŞLER, SAĞLIKLI NESİLLER”

 

 

     Diş ve dişeti hastalıkları, dünyada olduğu gibi ülkemizde de en sık rastlanan sağlık sorunudur. 2015 yılı TÜİK verilerine göre ağız ve diş hastalıkları, son 6 ay içerisinde geçirilen hastalıklar sıralamasında, 0-6 yaş grubunda ilk beş hastalık arasında yer alırken, 7-14 yaş grubunda ilk sırayı almaktadır. Genel sağlığın bir parçası olduğu halde hayatı tehdit etmediği düşünüldüğü için gereken önemin verilmediği bu hastalıklar, toplumda görülme sıklığının yüksekliği, genel sağlığa olan etkileri, tedavilerinin zaman ve uzmanlık gerektirmesi gibi nedenlerden dolayı önemli bir halk sağlığı sorunu olarak kabul edilmektedir. Diğer birçok hastalıkta olduğu gibi diş ve dişeti hastalıklarıyla mücadelede de tedaviden çok koruyucu sağlık hizmetlerinin uygulanmasının gerekliliği tüm dünyada genel kabul görmektedir.

 

     Türkiye Halk Sağlığı Kurumu tarafından toplumun ağız ve diş sağlığını geliştirmek amacıyla, anasınıfı (60 ayını doldurmuş) ve ilkokul öğrencilerine, kademeli olarak florürlü vernik uygulama, bu öğrencilerin ağız ve diş muayenelerini gerçekleştirme, konu hakkında toplum farkındalığını arttırma çalışmaları başlatılmıştır.

 

     İlimizde de 2016-2017 eğitim öğretim yılında koruyucu ağız ve diş sağlığı kapsamında anasınıfı (60 ayını doldurmuş) ve 1.sınıf ve 2. Sınıf öğrencilerine florürlü vernik uygulaması, ağız ve diş sağlığı muayeneleri ve ağız diş sağlığı eğitimlerine devam edilmektedir. Balıkesir il genelinde florür vernik uygulama çalışmalarında 11136 anasınıfı (60 ayını doldurmuş) ve 13755 1.sınıf öğrencisi 12707 2.Sınıf olmak üzere toplam 37598 öğrenciye ulaşmayı hedefliyoruz.

 

     Florürlü vernik, etkin miktarda florür içermesi ve yutma riskinin az olması gibi nedenlerden dolayı, günümüzde çocuklarda en çok kullanılan ve güvenilir olan topikal florür materyalidir.

 

     “Sağlıklı Dişler, Sağlıklı Nesiller” projesi kapsamında günde iki kez iki dakika diş fırçalama, yılda iki kez diş hekimine muayene olunması konusunda farkındalık çalışmalarına devam edilmektedir. 

 

 

 

 

 

 

Uzm. Dr. Refik BUDAK
Balıkesir Halk Sağlığı Müdürü